Działki rolne przekształca się w budowlane na wniosek i za opłatą zainteresowanego

Chcąc wybudować dom na działce o przeznaczeniu rolnym, należy najpierw przystąpić do zmiany charakteru gruntu. Jak przekształcić działki rolne czy działki letniskowe? To długa i żmudna procedura.

Najpierw należy przejrzeć plany zagospodarowania przestrzennego dostępne w lokalnym urzędzie gminy. W tych dokumentach ustawodawca przewidział przeznaczenie ziemi rolnej w przyszłości, czyli po przekształceniu (odrolnieniu). Określono w nich nierolniczy sposób użytkowania danej ziemi.

Składamy więc wniosek o wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego. Jednak nie każda gmina ma taki dokument, a raczej większość gmin w Polsce go nie posiada (w tym także miast, a jeśli je stworzono, to obejmują one tylko pewien wycinek miasta czy gminy). Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Wówczas przeznaczenie gruntu ustala się po decyzji o warunkach zabudowy. Taką decyzję wójt wydaje na wniosek zainteresowanego, jeśli spełni on wymagania stawiane przez ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 27.03.2003 roku (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717) w artykule 61.

Przynajmniej jedna działka w sąsiedztwie musi być zabudowana (może to być np. działka siedliskowa). Poza tym do tej sąsiedniej działki musi prowadzić droga publiczna. Sam grunt, o którego odrolnienie się staramy, też musi mieć dostęp do takiej drogi (może więc być problem w przypadku działki nad morzem).