Jakie podatek zapłacić z tytułu wynajmu mieszkania?

By robić legalnie, urzędu skarbowego

Na wynajmie powierzchni biurowych oraz mieszkalnych można zarabiać. Aby robić to legalnie, do urzędu skarbowego trzeba najpóźniej do 20 stycznia zgłosić sposób rozliczania się z dochodów w danym roku podatkowym (w Polsce pokrywa się on z rokiem kalendarzowym). Istnieją dwa sposoby rozliczania się z fiskusem:

Rozliczamy mechanizmie ryczałtu

W przypadku zasad ogólnych istnieją dwie stawki podatku: 18 i 32 proc. O zakwalifikowaniu do danej grupy decydują uzyskane przychody, które mogą być pomniejszone o koszty: opłaty administracyjne, amortyzację (zużycie mieszkania), ubezpieczenie lokalu, wydatki na jego remonty, a nawet koszty związane z ogłoszeniem o wynajmie. Jeśli rozliczamy się na zasadzie ryczałtu (stawka 8,5 proc.), nie mamy możliwości odliczenia kosztów, a podatek naliczany jest od przychodu, a nie od dochodu (przychody pomniejszonego o koszty związane z uzyskaniem zarobku).

Sposobu zależny naszego interesu

Zmianę zasad rozliczania podatku (z ogólnych na ryczał albo odwrotnie) należy zgłosić do urzędu skarbowego na początku roku (najdalej do 20 stycznia). Wybór sposobu jest zależny od naszego interesu, sytuacji, w jakiej się znajdujemy, tj. możliwością dokonania odpisów. Nie należy sugerować się wysokością stawki podatku.

Powładnych biura reklamy danego czasopisma)

Kosztem może być też zamieszczenie anonsu w portalu internetowym, gazecie. Trzeba go udokumentować fakturą od upoważnionej osoby (np. pracowników biura reklamy danego czasopisma). Rozrachunku z dochodów z wynajmu dokonuje się na formularzu PIT-36 (dla zasad ogólnych) lub PIT-28 (ryczałt). Jeśli wybierzemy ten pierwszy, mamy czas do końca kwietnia, jeśli drugi - do końca stycznia.